Henkilökohtaiseksi suosikiksi Kroatiassa ovat muodostuneet ehdottomasti saaret ja niistä erityisesti Hvar, jossa vietimme viikon verran ensimmäisellä Kroatian reissullamme. Uudeksi suosikiksi on myös noussut Hvarin saaren lähettyvillä oleva Paklenin saaristo, joka on pieni parinkymmenen saaren serpentiinimäinen saariryhmä. Parhaiten tämän saariryhmän kokee omalla veneellä, mutta Hvarilta pääsee myös reittiveneellä Palmizanaan, joka on yksi Paklenin saariston kaupungeista.
Parhaat rantakohteet Kroatiassa
Vaikka
Kroatia on lähes kauttaaltaan pelkkää rantaviivaa, ei rannat ole
sellaisia perinteisiä hiekkarantoja. Kroatian rannoille on nimittäin tyypillistä, että ovat hyvin kivisiä ja siksi useat suosivat siellä
neopreenitossuja, joita myydäänkin siellä kaikkialla. Omasta mielestäni
mukavimmat rannat löytyvät saarilta ja pieniä uimarantoja onkin
lähes jokaisen saaren poukamassa. Toki myös kaupunkien kuten Dubrovnikin ja
Splitinkin lähettyviltä löytyy rantoja.
Kroatian kuuluisin ranta löytyy lieneen Bracin-saarelta, Bolin kaupungista. Kyseessä on Zlatni Rat -niminen niemen kärki. Niemen kärkeä kannattaa nousta ihailemaan myös läheiseltä rinteeltä, jolloin rannan kauneus hahmottuu parhaiten. Zlatni Rat on todella suosittu varsinkin kesäkuukausina, joten se on myös hyvin ruuhkaisa ranta. Zlatni Ratin rantahiekka on myös hyvin kivinen eli varsinainen paratiisihiekkaranta se ei ole, muuta kuin maisemiltaan. Siltikin ehdottomasti käymisen arvoinen.
Kroatian kuuluisin ranta löytyy lieneen Bracin-saarelta, Bolin kaupungista. Kyseessä on Zlatni Rat -niminen niemen kärki. Niemen kärkeä kannattaa nousta ihailemaan myös läheiseltä rinteeltä, jolloin rannan kauneus hahmottuu parhaiten. Zlatni Rat on todella suosittu varsinkin kesäkuukausina, joten se on myös hyvin ruuhkaisa ranta. Zlatni Ratin rantahiekka on myös hyvin kivinen eli varsinainen paratiisihiekkaranta se ei ole, muuta kuin maisemiltaan. Siltikin ehdottomasti käymisen arvoinen.
Majoitus Kroatiassa
Kroatiassa
on tarjolla todella paljon Apartmentos -majoituksia tavallisten hotellien
sijaan. Luulen, että Kroatian matkailun suosion räjähtäessä hotellien rakennuskanta ei pysynyt perässä ja syntyi tallainen majoitusmuoto. Apartmentoksia ei siis kannata säikähtää. Olen itse yöpynyt mm. Dubrovnikissa, Splitissä ja Hvarin
saarella tuollaisessa apartment-tyyppisessä majoituksessa. Niitä
voi varata kuten hotellejakin yleisimmiltä
hotellienvaraussivustoilta. Huomioitavaa on kuitenkin se, että usein
tämän tyyppisissä majoituksissa ei ole respaa, joten joudut
sopimaan vuokranantajan kanssa etukäteen avainten luovutuksesta ja ilmoittamaan tuloaikasi
heille.Purjehtimalla saaret haltuun
Veneen vuokraukseen liittyvät kartoitukset ja varauspyynnöt kannattaa aloittaa hyvissä ajoi, noin puolivuotta ennen matkaa. Itse päädyimme lopulta vuokraamaan veneen Sailing Europe nimiseltä yritykseltä.
Kroatian saarille pääsee myös kätevästi paikallisilla lautoilla, jotka liikennöivät päiväsaikaan hyvinkin aktiivisesti saarien välillä ja hinnatkin ovat maltilliset. Lisätietoa aikatauluista saat esimerkiksi Jadrolinija-nettisivuilta.
Mitä sitten purjeveneen vuokraaminen Kroatissa maksaa ja mitä hintaan kuuluu, voit lukea lisää tästä postauksesta.
Vinkit ensikertalaiselle Kroatiaan
Ensikertalaisen on helppo ihastua Dubrovnikiin sen huikean ja tunnelmallisen
vanhan kaupungin ansiosta. Ensikertalaisena kannattaa myös
suunnata saarille, vähintäänkin päiväretkelle.
Dubrovnikin lähellä on myös upeita saaria kuten Lopud,
jossa on hieno uimaranta nimeltään Sandy
beach. Hauskana vinkkinä, että voit tutustua vaikkapa Lopudin saareen omatoimisesti vuokraamalla vesijetin ja huristella sillä pitkin rannikkoa.
Toinen
vaihtoehto on lentää Splitiin ja nauttia siellä päivä pari ja
suunnata sieltä saarille. Jos lomailet Splitissä, niin ehdottomasti käymisen arvoinen
paikka on Krkan kansallispuisto, jonne ajaa omalla vuokra-autolla vain noin tunnin verran Splitistä. Krkan luonnonpuisto on todellinen satumetsä
kaikine upeine vesiputouksineen.
Kroatian salaiset helmet
Mainitsinkin jo omaksi suosikiksini Hvarin saaren vieressä sijaitsevan Paklenin saariston, joka sinänsä on helmi, koska siellä ei juurikaan ole hotelleja vaan sinne on parasta mennä omalla veneellä. Yksi Kroatian helmistä itselleni on kuitenkin saari nimeltä Vis. Vis sijaitsee kauimpana Kroatian rannikosta, joka varmasti tekee siitä hieman rauhallisemman ja autenttisemman.
Mikäli lomailet Dubrovnikissa, niin suosittelen lämpimästi tutustumaan myös naapurimaahan Montenegroon, joka onnistuu helposti vaikkapa ihan yhden päivän aikana. Me vuokrasimme auton yhdeksi vuorokaudeksi ja ennätimme ajaa upean Kotorin lahden rantareitin Kotorin kaupunkiin ja sieltä takaisin Dubrovnikiin. Rajamuodollisuudet sujuivat todella helposti ja nopeasti.
Keskivero illallinen
alkupaloineen ja juomineen maksaa ravintolassa n.15-20
e/hlö + tipit. Koko
päivän vesijetin vuokraus maksoi noin 100 € + bensat (60 €) 2
henkilöltä, eli noin 80 €/hlö. Bussimatka Budrovnikista Splitiin (kesto 4,5 h) maksaa noin 12-18 €. Autonvuokraus
n. 50 € / päivä.Kroatia
on helppo, vaivaton ja todella monipuolinen matkakohde. Kroatiassa
voi myös urheilla monipuolisesti, kuten vaikkapa kiertää saaria ympäri pyöräillen. Myös vesiurheilumahdollisuudet ovat monipuoliset; Kroatiassa voi sukeltaa
(näkyvyys on ihan hyvä, noin 10-15 m), purjelautailla, suppailla ja purjehtia. Kroatia tarjoaa myös upeita luonnonpuistoja ja vaellusreittejä.
Krkan luonnonpuiston kauniita vesiputouksia. |
Kroatiassa onnistuu hyvin myös sukelluslomat. |
Oletko sinä vieraillut Kroatiassa ja mitä kohteita nostaisit itse sieltä esille?
Seuraa Seven Seas -blogia ja seikkailuita seuraavissa kanavissa:
Tosi hyvä postaus Kroatiasta! Uutta reissua sinne suunnitteilla, tässä oli paljon hyviä vinkkejä. Varsinkin purjehdusviikko kiinnostaisi kovin paljon, mutta ei oikein ajankohtaista pienten nappuloiden vuoksi vielä lähiaikoina.
VastaaPoistaKroatia on kyllä monipuolinen matkailumaa ja eritoten kuten tuossa totesinkin, niin saaret on ainakin itselleni se juttu Kroatiassa!
PoistaEn vieläkään ole käynyt Kroatiassa tai sen naapurimaissa, kun kaukomaat on aina vetäneet puoleensa. Ehkä siksi nuo mainitsemasi hinnatkaan ei tuntuneet erityisen edullisilta, kun on tottunut esim. Etelä-Afrikan edulliseen hintatasoon tai sitten toisaalta Liettuan. :D Mutta ihan varmasti Kroatia peittoaa hintatasossa Espanjan ja Italian ja voi vitsit miten ihanan näköisiä paikkoja siellä on. <3
VastaaPoistaKroatia on kyllä todella kaunis maa ja turkoosi meri on just niin totta, kun näissäkin kuvissa on. Tykkään itse kovasti! <3
PoistaOlen käynyt Kroatiassa useamman kerran noin 10 vuotta sitten, mutta jotenkin Krkan luonnonpuistosta kuulin vasta vuosi sitten. Olen nähnyt sieltä uskommattoman hienoja kuvia ja sinullakin tässä postauksessa oli mielettömiä maisemia sieltä. Sinne haluasin kovasti mennä.
VastaaPoistaKrka oli kyllä upea kokemus! Jostain taisin kuulla, että enää siellä ei saisi uida, joka toisaalta on ihan hyväkin, koska se uimaan meno oli kyllä aika vaarallista touhua kivien ja puunrunkojen keskellä.
PoistaNäissä kuvissa on niin kesä. <3 Olen ollut Kroatiassa muutaman kerran, ja minulle sen viehätys ei niinkään ole ollut veden äärellä, vaan esimerkiksi Istriassa. Jos osaisin purjehtia, veneily noilla kulmilla voisi olla kyllä huikea kokemus.
VastaaPoistaIstria on itselläni kokematta, mutta nopealla googlettelulla näyttää kyllä viihtyisälle. Purjeveneen voi muuten myös vuokrata, vaikkei osaisikaan purjehtia, koska kapteeni on pakko vuokrata veneeseen ellet omaa huvivenekuljettajan lupakirjaa. :)
PoistaKroatiassa on tullut pari kertaa käytyä, mutta maassa vaikuttaisi olevan niin paljon muutakin nähtävää mitä olen itse päässyt näkemään. Varsinkin tuollainen purjehdusreissu olisi varmasti upea toteuttaa kaikkine niine pienine satamineen ja poukamineen!
VastaaPoistaPienet saaret ja satamat purjeveneellä on kyllä itselleni sitä parasta Kroatiaa ja uskoisin, että voisi olla just sunkin juttu! :)
PoistaKerran Kroatiassa käyneenä allekirjoitan kyllä täysin, että se on mahtava matkakohde. Dubrovnik on edelleen mun mielestä yksiä kauneimpia paikkoja, joissa olen ollut. Kovasti tekisi mieli tutustua vielä lisää, Istria esimerkiksi kiinnostaa kovast. Noi violetinsävyiset kuvat veneeltä on upeita! :)
VastaaPoistaKroatiassa on kyllä oma viehätyksensä ja Dubrovnikin jykevät muurit on aivan omaa luokkaansa. Monipuolinen matkailumaa ja niin kovin kaunis!
PoistaKroatia on tosiaan monipuolinen kohde ja siellä on kauniita maisemia. Tuosta hintatasosta itselleni on kyllä jäänyt aika erilainen kuva omien reissujen perusteella - esimerkiksi leirintäalueet Istriassa ovat kokemusteni perusteella Euroopan kalleimmasta päästä (joskin myös hyvin varusteltuja), eikä ravintoloissa syöminenkään mitenkään erityisen edullista ole ollut meidän reissuillamme. Mutta toki edullisempaa kuin Helsingissä! :) Mutta varmaan riippuu, missä on ja mitä mestoja sattuu löytämään.
VastaaPoistaHintataso toki vaihtelee paikasta riippuen, se on totta. On Kroatiassa myös kallistakin, esim jotkut purjevenesatamat saattavat ottaa satasia yhdestä yöstä, kun jossain toisessa satamassa yöpyminen onkin sitten vaan muutaman kympin.
Poista